Interreg Projekt „RegioActive – Aktywizacja społeczno-kulturalna Regionu" INT-177 dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Menu Zamknij

Cyrk.Goleniów.Mikro-Festiwal.Muzyka.Spotkanie.Tandem.Teatr

Pierwszy festiwal w Goleniowie

Koniec kwietnia. W Goleniowie do życia budzi się przyroda, zaczynają kwitnąć drzewa, a na krzewach pojawiają się pierwsze liście. Słońce rozgrzewa stare mury przedwojennej rampy, będącej teraz goleniowskim ośrodkiem kulturotwórczym, a w środku na scenie, przygotowują do wieczornych koncertów muzycy. Wokół słychać muzykę przeplataną ze śpiewem okolicznych ptaków. Czy można wyobrazić sobie piękniejszą scenerię dla RegioActive Festival Goleniów?

Podczas pierwszego goleniowskiego mikrofestiwalu RegioActive, Rampa Kultura w dniach 22–23 kwietnia 2022 r. stała się rockową stolicą Pomorza. Na jednej scenie stanęli zawodowi muzycy rockowi, którzy ciężkie gitarowe brzmienia mają we krwi oraz Ci początkujący, młodzi, którzy zaczynają swoją przygodę z wielką scena. To właśnie Ci młodzi, nieopierzeni jeszcze muzycy byli bohaterami koncertów oraz wydarzeń podczas RegioActive Festival Goleniów. Zaprezentowali oni swoje własne interpretacje rockowych hitów lat 80 i 90. W ramach mikrofestiwalu w Goleniowie mogliśmy otrzymać odpowiedź na pytanie „Co ma Nietzsche do Heya?”, spotkać się z Piotrem Banachem, założycielem zespołu Hey, wyruszyć w podróż sentymentalną podczas „Sztafety Pokoleń”, a także uczestniczyć w wyjątkowym „Talent Show”.

Co się wydarzyło?

Festiwal odbywał się 22 i 23 kwietnia 2022 r., w Rampie Kultura i Twierdzy Design w Goleniowie. Festiwalowym wprowadzeniem była rozmowa z Piotrem Banachem, współzałożycielem zespołu Hey, prowadzona przez Leszka Gnoińskiego. Obydwaj panowie wyruszyli w podróż sentymentalną nawiązując do 30 letniej historii zespołu. Po rozmowie Teatr Brama zaprosił słuchaczy na pokaz specjalny swojego spektaklu „Ghost Dance”. Na scenie, oprócz aktorów pojawili się muzycy Kafi oraz Piotr Banach, a także przyjaciele Teatru Brama. Po spektaklu odbyło się wręczenie nagrody Kamyka Puzyny na ręce Daniela Jacewicza, za całokształt pracy Teatru Brama.Finałowym wydarzeniem pierwszego dnia RegioActive Festival Goleniów był koncert – podróż muzyczna „Sztafeta Pokoleń” z okazji 30-lecia zespołu Hey. Na jednej scenie pojawili się: Piotr Banach, Kafi Ficaj, uczniowie oraz instruktorzy Szkoły Muzyki Rozrywkowej Bemol, Szkoły Muzycznej I stopnia w Goleniowie, Jarek Chilkiewicz, Edyta Rogowska, zespół Są Lepsi (Patryk Bednarski, Daniel Jacewicz, Kamil Więzowski) oraz przyjaciele. Dziewięćdziesięcio minutowy koncert obfitował w muzyczne hity zespołu Hey w nowych aranżacjach. Koncert muzycznie opierał się na pierwszych dwóch płytach zespołu, które przyniosły mu największą popularność.

Drugi dzień festiwalu obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne. Rozpoczął się od warsztatów cyrkowych dla dzieci. W Rampie Kultura zaroiło się od najmłodszych uczestników festiwalu. Po warsztatach nastąpił pokaz – spektakl cyrkowy przygotowany przez Klauna Tomiego. Mimo, że wydarzenie przeznaczone było głównie dla najmłodszych, dorośli widzowie bawili się równie dobrze biorąc udział w grach i zabawach przygotowanych przez Tomiego.

O godzinie 17 mogliśmy cofnąć się o parę miesięcy i tym samym przypomnieć sobie, jak przez jeden dzień, 2 września wyglądała Rampa Kultura. Zaprezentowany został film o „Stacji Świadek”, wydarzeniu site specific, zrealizowanym w 2021 r. podczas XXII Goleniowskich Spotkań Teatralnych Bramat. Na podstawie wydarzenia powstał spektakl o tym samym tytule, który zyskuje popularność nie tylko po polskiej stronie Pomorza Zachodniego, ale także po stronie Niemieckiej Pomerani. Zaprezentowany film „Stacja Świadek” był dokumentem opartym na wywiadach z mieszkańcami niemieckiego Gollnow

oraz polskiego Goleniowa, których połączył ten sam los i to samo miejsce – rampa oraz nieistniejący już przedwojenny dworzec kolejowy w Goleniowie. Po prezentacji filmu na scenie zaaranżowane zostało „Talent Show”, które prowadzone było przez artystkę projektowego tandemu – Edytę Rogowską. W „Talent Show” wystąpiła młodzież biorąca udział w projekcie RegioActive, która podczas trzech lat trwania projektu pracowała pod okiem tandemu. Wydarzeniem finałowym festiwalu był koncert – spektakl „Coś z Nietzschego”, zespołu Monogamik (Piotr Banach, Katarzyna Ficak, Szymon Wójciński, Jakub Gucik, Tomasz Kubik, Jacek Mazurkiewicz) oraz artystów Teatru Brama. W trakcie muzycznej wędrówki poprzez teksty Fredricha Nietzschego mogliśmy uzyskać odpowiedź na nurtujące nas podczas dwóch dni festiwalu: „Co ma Nietzsche do Heya?”. Odpowiedź była na tyle nurtująca i ciekawa, że koncert doczeka się swojej oficjalnej premiery podczas RegioActive Festiwal Goleniów XXIII Goleniowskie Spotkanie Teatralnych Bramat.