Interreg Projekt „RegioActive – Aktywizacja społeczno-kulturalna Regionu" INT-177 dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Menu Zamknij

Cyrk.Mikro-Festiwal.Neubrandenburg.Teatr

Festiwal w Neubrandenburgu

Grupa dzieci, trzymając się za ręce, przeskakują przez ławkę

Wspomnienia po poprzednim festiwalu są jeszcze żywe, ale… Udało się! Mamy drugi mikro-festiwal w 2021 roku. 1 października w Neubrandenburgu powitały nas miękkie, jesienne promienie słoneczne. Szybki rzut okiem na wspaniałe stare miasto i Stargarder Tor i udajemy się do naszej dzielnicy, gdzie czas płynie inaczej. Widzimy znajome, różowe plakaty RegioActive, podjeżdżamy pod opuszczone centrum handlowe. Szukamy znajomych twarzy, jakiś wskazówek, które zaproszą nas do środka. Grupa młodzieży wychodzi z budynku. Za chwilę wbiega do niego gromada roześmianych dzieciaków. Wchodzimy za nimi. Odwracają się do nas i uśmiechają…. „Willkommen!”.

Lokalni artyści na czele z Riką Wagner oraz Dorota Porowska i Kamil Małecki z grupą teatralną „Smoki w zalewie” ze Stepnicy wspólnie stworzyli program wydarzenia i pracowali ze społecznością z Neubrandenburga. Na czas festiwalu zaanektowali opuszczone centrum handlowe, które zmienili w galerię sztuki i performansu! Piątkowe popołudnie zaczęli od rodzinnych zabaw medytacyjnych z Dorotą Porowską. Uczestnicy podążali ścieżkami niewidzialnego labiryntu poprzez miejską dżunglę. Po chwili, już w galerii handlowej, jeden ze sklepów zamienił się w scenę teatralną. Widzowie zza witryny oglądali spektakl, który zgłębiał temat gniewu i agresji.

Drugi dzień zaczął się cyrkowo. Dwugodzinne, poranne warsztaty cyrkowe prowadzone przez Kamila Małeckiego i Smoki w Zalewie rozbudziły dzieciaki i młodzież. Dzięki nim byli gotowi na wspólnie przygotowany flash mob – balet z wózkami sklepowymi! Jürgen Kurz zaprosił widzów na projekcję filmu z muzyką na żywo. Była to podróż w czasie z komediowymi wstawkami. Wydarzenie zgromadziło całe rodziny. Gdy tylko się ściemniło wspólny festiwal zakończył się wspaniałym fire show od Smoków w Zalewie.

Dwudniowy festiwal jest tym, co widoczne. Wizytówką, sposobem na podsumowanie, podziękowanie sobie i pretekstem. Najważniejszą wartością są jednak te miesiące, które polsko-niemieccy artyści spędzają na wspólnej pracy z mieszkańcami naszego Regionu. Budują relację, poczucie przynależności i dumy z Regionu. Pobudzają do działania i poszukiwania, przekazując nowe umiejętności i postawy. Drugi festiwal RegioActive uważamy za udany!

Najświeższych informacji szukajcie na naszym facebooku i youtubie!

Poprzedni